Milena Hauserová Radová

* 21. 6. 1954
architektka, památkářka, publicistka, teoretička architektury, teoretička památkové péče

Architektka Milena Hauserová je pedagožkou, památkářkou, historičkou architektury a badatelkou. Jejím hlavním odborným zájmem je středověká architektura se specializací na dějiny středověkého městského domu a sakrální architekturu. Přes deset let odborně působila ve Státním ústavu památkové péče. Byla starostkou Sdružení pro stavebněhistorický průzkum. Od roku 1989 do současnosti vyučuje na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Oba rodiče Mileny Hauserové, rozené Radové, byli architekti, matka Milada Radová-Štiková působila jako pedagožka a badatelka zejména v oblasti středověké architektury, otec Oldřich Rada se zabýval památkovou péčí a byl zaměstnán na středočeském Středisku státní památkové péče. Díky profesi rodičů se Milena Hauserová už od dětství seznamovala se specifiky výzkumu a ochrany památek. Podle vlastních vzpomínek však k tomuto oboru původně nesměřovala a v oblibě měla řadu disciplín od humanitních po přírodovědné. Ke studiu architektury se nakonec rozhodla i proto, že jde o komplexní obor, který ji v rámci studia nenutil zúžit zájmy do konečné specializace. Zajímala ji teorie architektury a s velkým zaujetím se věnovala také průmyslové architektuře u profesora Emila Kovaříka, v níž tehdy viděla jednu z mála možností, „kde lze navrhovat individuálně, jak v rovině designu, tak v tvorbě pracovního prostředí“ (rozhovor Kláry Brůhové s Milenou Hauserovou, 20. 5. 2022).

Po absolutoriu v roce 1979 architektka přijala místo kresličky ve Státním ústavu památkové péče a ochrany přírody, kde díky svým znalostem a rodinnému zázemí ve skutečnosti vykonávala funkci samostatné referentky. Na ústavu památkové péče zůstala Milena Hauserová do roku 1989. Jako samostatná odborná referentka působila v oblasti oddělení památkových rezervací a národních kulturních památek, které se zabývalo památkovou ochranou staveb a sídel od nejstarších po současné a péčí o ně. Každodenní agenda Hauserové spočívala v řešení konkrétních případů památkové ochrany, včetně zjišťování fyzického stavu a dokumentace konkrétních segmentů památkového fondu. Ve spolupráci s kolegy a kolegyněmi ze sekce ochrany přírody se Milena Hauserová věnovala také posuzování územně plánovací dokumentace všech stupňů, od malých studií až po velké územní celky. S kolegou architektem Vojtěchem Láskou ze středočeského památkového ústavu uvažovali o ochraně širšího prostředí památek a kontextuálních vazbách, které se snažili ověřit v praxi na návrzích různých památkových pásem.

Velký díl práce Milady Hauserové v památkovém ústavu představovala rozmanitá expertní činnost pro potřeby ministerstva kultury. Architektka často řešila i upuštění od památkové ochrany – dotýkaly se jí kauzy, během nichž se bořily velké části měst, například v Nymburce, Nepomuku, Benešově. Určitá bezvýchodnost situace vedla Hauserovou k zájmu o teorii památkové péče, ale i vnitřní organizaci a funkčnost celé struktury. V roce 1987 se pak, vzhledem ke svým zkušenostem, zapojila jako poradkyně do přípravy nového památkového zákona.

Ve výzkumu se Milena Hauserová specializuje na středověké památky, zejména na dějiny středověkého městského domu. Na téma Vývoj středověkého městského obytného domu ve středních Čechách zpracovala také svou kandidátskou práci, kterou úspěšně obhájila v roce 1991. Ukončila tak své postgraduální studium na Akademii věd ČSR, které absolvovala pod vedením historičky umění Anežky Merhautové. Dispoziční typologií středověkého domu a výzkumem konkrétních objektů se zabývala i v řadě následujících studií, například Domy s vysokými síněmi (2001), Dům čp. 150–151 na Starém Městě pražském (2002), Prostorové uspořádání jáchymovských domů (2009). Je také autorkou tematických kapitol v katalogu výstavy ​​Gotika v západních Čechách (1230–1530), která se pod kurátorským vedením Jiřího Fajta konala v roce 1995 v Národní galerii v Praze. Zájem o problematiku bydlení ve středověku přivedl Milenu Hauserovou k otázkám týkajícím se tepelných a světelných podmínek v obytném domě, jejichž závěry publikovala v knize Matúše Dully Kapitoly z historie bydlení (2014). Výsledky dlouholetého výzkumu Hauserová přednesla ve své habilitační přednášce Svár tepelné a světelné pohody ve starších dějinách obytného prostoru v roce 2016 na Fakultě architektury ČVUT. Další specializací architektky, zejména v posledních letech, jsou středověké sakrální památky. Je autorkou studií, které se zabývají například kostelem sv. Jáchyma v Jáchymově, kostelem sv. Jakuba Většího v Rovné u Stříbrné Skalice nebo kostelem sv. Mikuláše v Potvorově. Habilitační práce … a přetrval jen kostel (přínos stavebněhistorického průzkumu tribunového kostela k poznání rané nobility a jejich sídel v Čechách) dosud čeká na publikaci.

Od roku 1989 se Milena Hauserová paralelně věnuje pedagogické činnosti, v níž se zpočátku soustředila na výuku dějin zejména středověké architektury, později hlavně památkové péče, stavebněhistorického průzkumu a speciálních témat z dějin a teorie architektury. Vyučuje na Fakultě architektury ČVUT, kde také navázala na tradici své matky Milady Radové-Štikové a do roku 1993 vedla studentský Kroužek – otevřenou platformu pro setkávání zájemců o obor. Dále přednášela na Katedře archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, na Katedře historie Filozofické fakulty Univerzity Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem a příležitostně i na Vysoké škole Uměleckoprůmyslové nebo Akademii výtvarných umění v Praze. Byla dlouholetou lektorkou kurzů Národního památkového ústavu pro odbornou přípravu začínajících pracovníků v památkové péči. Promýšlí teoretické otázky památkové péče a výsledky svých úvah promítá do výuky památkové péče jak pro magisterské studenty architektury, tak v doktorském studiu tohoto oboru. V posledních dvou dekádách se vedle těchto témat zabývá historickým výzkumem krajiny a otázkami její památkové ochrany. Na FA ČVUT iniciovala zavedení výuky věnované historii kulturní krajiny a péče o ni. Po tři desetiletí se věnovala vědecké přípravě doktorandů.

Milena Hauserová se věnuje rovněž tématu stavebněhistorického průzkumu. Od roku 2001 je členkou Sdružení pro stavebněhistorický průzkum, kde působila mezi lety 2006–2011 jako starostka. Dlouhodobě spolupracovala také s mezinárodní společností pro výzkum domu Arbeits fur Hausforschung a v roce 2002 uspořádala mezinárodní konferenci v Pirně věnovanou dějinám domu a bydlení v českých zemích a v jejich sousedství.

Zdroje:

Rozhovor Kláry Brůhové s Milenou Hauserovou, v rámci výzkumného projektu "Ženy v architektuře", Praha, 20. 5. 2022. 

Petr Vorlík – Klára Ullmannová, rozhovor s Milenou Hauserovou, in: Petr Vorlík (ed.), Architektura osmdesátých let. Rozhovory, ČVUT v Praze, Fakulta architektury, Praha 2020, s. 62–69.

Vojtěch Láska, Jubileum Mileny Hauserové, in: Památky středních Čech: Časopis Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště středních Čech v Praze XXVIII, 2014, č. 2, s. 56.

Soupis díla

Milena Hauserová – Milada Radová, Lokační urbanismus, Archaeologia historica XVI, 1991, s. 121–130.

Milena Hauserová – Milada Radová, Síňový dům, Archaeologia historica XVII, 1992, s. 99–113.

Milena Hauserová, Příspěvek ke genezi půdorysného rozvrhu zakládaných měst v Českých zemích, Zprávy památkové péče LII, 1992, č. 0, s. 9–15.

Milena Hauserová, Středověký městský dům na široké parcele se středním vjezdem: příspěvek k poznání dispozičního typu, Archaeologia historica XX, 1995, s. 35–52.

Milena Hauserová, Urbanismus, in: Jiří Fajt (ed.), Gotika v západních Čechách: (1230–1530): k 700. výročí založení města Plzně, I, Praha: Národní galerie v Praze, 1995, s. 138–172.

Milena Hauserová, Městský obytný dům, in: Jiří Fajt (ed.), Gotika v západních Čechách: (1230–1530): k 700. výročí založení města Plzně, I, Praha: Národní galerie v Praze, 1995, s. 222–249.

Milena Hauserová, Renesanční domy s dvoranami v Jihlavě a jihlavští soukeníci, Jihlavská archivní ročenka, Jihlava 2000, s. 109–112.

Milena Hauserová, Domy s vysokými síněmi, Dějiny staveb 2001. Sborník vybraných referátů z konference Dějiny staveb, Ústí nad Labem 2001, s. 53–60.

Milena Hauserová, Zakladatelé. Ohlédnutí k počátkům stavebněhistorického zkoumání v českých zemích, Dějiny staveb 2001. Sborník vybraných referátů z konference Dějiny staveb, Ústí nad Labem 2001 s. 5–8.

Milena Hauserová, Jihlavské renesanční domy s horním osvětlením vysokých síní, Jihlavská archivní ročenka 2–3, 2002, s. 73–99.

Milena Hauserová – Michael Rykl, Dům čp. 150–151 na Starém Městě pražském, Dějiny staveb 2002. Sborník příspěvků z konference Dějiny staveb, Plzeň 2002, s. 57–72.

Milena Hauserová, Příspěvek k diskusi o oknech obytných staveb ve středověku, Svorník: sborník příspěvků z 2. konference stavebněhistorického průzkumu 3.–6. 6. 2003 v klášteře servitů v Nových Hradech v jižních Čechách, sv. 2, Praha 2004, s. 79–90.

Milena Hauserová, Zástavba v okolí litoměřického tzv. „gotického dvojčete“ aneb možnosti a meze srovnávacího typologického výzkumu, Dějiny staveb 2003. Sborník příspěvků z konference Dějiny staveb, Plzeň 2004, s. 243–252.

Milena Hauserová, Předmět poznání a brána iluze: dvě z tváří vztahu ke stavebnímu dědictví ve „věku nejistot“, Dějiny staveb 2005. Sborník příspěvků z konference Dějiny staveb, Plzeň 2005, s. 5–6.

Milena Hauserová, Poznávání historického stavebního díla v proměnách času: postřehy o proměnlivosti scény poznávacího procesu a jejích důsledcích, Svorník IV, 2006, s. 11–16.

Milena Hauserová, Prostorové uspořádání jáchymovských domů, Jáchymov. Architektonická perla Krušnohoří, Sborník příspěvků z konference, Loket 2009, s. 46–47.

Milena Hauserová, Kostel sv. Jakuba Většího v Rovné u Stříbrné Skalice, Zprávy památkové péče LXX, 2010, č. 6, s. 387–392.

Milena Hauserová – Karel Nováček – Martin Čechura – Milan Falta, Románský kostel sv. Petra a Pavla ve Svojšíně, Průzkumy památek XVIII, 2011, č. 1, s. 5–30.

Milena Hauserová – Jiří Bláha – Petr Macek – Vladislav Razím, Dějiny a současnost stavebněhistorického průzkumu, in: Zkoumání historických staveb, Praha 2011, s. 23–31.

Milena Hauserová, Příspěvek k poznání domovní zástavby Havelského Města, in: Havelské Město pražské ve středověku: historie, archeologie, stavební historie, Praha 2012, s. 274–296.

Milena Hauserová – Jan Anderle, Další zjištění k románské podobě kostela ve Svojšíně, Průzkumy památek XX, 2013, č. 1, s. 229–237.

Milena Hauserová, Kostel v Záboří nad Labem: jedno a půl století výzkumu, Dějiny staveb 2013, Sborník příspěvků z konference Dějiny staveb, Plzeň 2013, s. 209–226.

Milena Hauserová – Tomáš Kocourek – Štěpán Svoboda – Miroslav Šmied – Johana Stanovská, Kostel svatého Jakuba Většího v Rovné u Stříbrné Skalice: Kirche Hl. Jakobus der Ältere in Rovná bei Stříbrná Skalice, Stříbrná Skalice 2013.

Milena Hauserová, V kameni nebo ve dřevě?, in: Matúš Dulla, Kapitoly z historie bydlení, České vysoké učení technické v Praze, Praha 2014, s. 11–26.

Milena Hauserová, Špičky tepelné techniky středověku, in: Matúš Dulla, Kapitoly z historie bydlení, České vysoké učení technické v Praze, Praha 2014, s. 61–76.

Milena Hauserová, Aby bylo stále vidět… Cesty denního světla do nitra domu, in: Matúš Dulla, Kapitoly z historie bydlení, České vysoké učení technické v Praze, Praha 2014, s. 77–96.

Milena Hauserová, Obhospodařovaná krajina: krajina s otisky života a práce, Svorník XIII, 2015, s. 155–170.

Milena Hauserová – Jitka Poláková – Martin Stočes, Kostel v Aldašíně, Památky středních Čech XXIX, 2015, č. 2, s. 1–9.

Milena Hauserová, Kostel a jeho patroni: dvě kapitoly ze stavebních dějin rotundy Narození Panny Marie v Holubicích, Dějiny staveb 2016. Sborník příspěvků z konference Dějiny staveb, Plzeň 2016, s. 7–16.

Milena Hauserová, Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově: architektura skromného výrazu, nebo torzo velkého konceptu?, in: Ars Montana: umělecký a kulturní transfer v otevřeném prostoru česko-saského Krušnohoří na prahu raného novověku, Praha – Ústí nad Labem 2016, s. 271–291.

Milena Hauserová, Svár tepelné a světelné pohody ve starších dějinách obytného prostoru: Strife between heat- and daylight comfort in living spaces prior to the end Middle Ages, Habilitační přednáška, České vysoké učení technické, Praha 2017.

Milena Hauserová, K otázce kostelních věží, Archaeologia historica XLVI, 2021, č. 2, s. 351–381.

Milena Hauserová, Město mezi trváním a přestavbou, in: Petr Vorlík (ed.), (a)typ / architektura osmdesátých let, Praha 2019, s. 16–23.

Milena Hauserová, Zapomnění, návraty a soudobá interpretace, in: Petr Vorlík (ed.), (a)typ / architektura osmdesátých let, Praha 2019, s. 24–30.

Vzdělání

1979, České vysoké učení technické v Praze, Ing. arch.

1991, Akademie věd České republiky, CSc.

2017, České vysoké učení technické v Praze, doc.

Zaměstnání

1979–2005, Státní ústav památkové péče a ochrany přírody (odborná pracovnice)

1989–, Fakulta architektury ČVUT v Praze (pedagožka)

Vazby osobní
Milada Radová-Štiková – matka
spolupracovník/spolupracovnice
Oldřich Rada – otec
Vazby profesní
Jiří Ševčík – pedagog/pedagožka
Anežka Merhautová – pedagog/pedagožka
Vojtěch Láska – spolupracovník/spolupracovnice
Bibliografie

Láska Vojtěch, Jubileum Mileny Hauserové, Památky středních Čech, 2014, roč. 28, č. 2, s. 56.

Vorlík Petr, Rozhovory. Architektura 80. let, Praha, 2020.

Audio soubory

Rozhovor Kláry Brůhové s architektkou Milenou Hauserovou, 2022

Autor/ka záznamu: NZ, KB